Kolsyra eget vatten istället för att köpa i butik

30 november, 2018

Foto: Press/Sodastream

Mat & dryck

Vi svenskar dricker närmare 100 miljoner liter kolsyrat vatten varje år. Trots att vi har tillgång till rent dricksvatten direkt i kranen och enkelt kan göra vårt egna kolsyrade vatten går många fortfarande till affären och köper det på flaska. Kolsyra vattnet hemma istället för i butik, gör miljön en tjänst och spara hundratals kronor om året.

I Sverige älskar vi vårt kolsyrade vatten och vi dricker mycket av det. Faktum är att vi är det land i Norden där flest personer föredrar bubbelvattnet framför stilla vatten och under ett år dricker vi mer än 90 miljoner liter. Vår enorma konsumtion av bubbelvatten blir inte minst tydlig när man tittar på butikshyllorna. Där finns vatten i en mängd olika smaker från flera olika tillverkare.

Det har länge funnits en tanke om att det kolsyrade vattnet skulle ha en negativ påverkan på vår hälsa. Än så länge finns det dock inga studier som pekar på det och så länge det inte gör det kommer vår konsumtion nog inte minska.

Med tanke på att vi i Sverige har tillgång till dricksvatten direkt i kranen är det lätt för vem som helst att göra sitt egna kolsyrade vatten. Trots det köper en tiondel av befolkningen buteljerat vatten flera gånger i månaden. Det är inte bara dåligt ur miljösynpunkt, det är även mycket dyrare.

Om du istället för att köpa vatten i butik kolsyrar det själv kan du spara över 140 kronor om året.

Se hur mycket du kan spara på att kolsyra ditt eget vatten

liter / månad

Så mycket kan du spara

3 kr

per vecka

12 kr

per månad

142 kr

per år

  • Vecka
  • Månad
  • År

Fördelar med att kolsyra ditt eget vatten

  • Du kan själv bestämma mängden kolsyra. Om du kolsyrar ditt eget vatten kan du själv bestämma mängden kolsyra. Har du en känslig mage kanske du tycker vattnet man köper i butik är alldeles för bubbligt men om du själv kolsyrar ditt vatten får du alltid den perfekta mängden bubblor.
  • Du behöver inte släpa hem tunga flaskor från mataffären. Dricker du mycket vatten blir det många tunga flaskor att bära hem från mataffären. Det slipper du om du kolsyrar ditt eget vatten, då tar du bara vattnet direkt ur kranen.

Vanliga frågor om kolsyrat vatten


Så har vi räknat

Bakgrund

I uträkningen har vi inte tagit hänsyn till engångskostnader som kolsyremaskin och inköp av kolsyreflaska.

  • En ramlösa kostar 7 kronor litern på Ica, exklusive pant (november 2018). 1
  • Att fylla på en kolsyreflaska som ger cirka 55 liter kostar 60 kronor (november 2018). 2
  • Svenskarna dricker cirka 24 liter vatten på flaska varje år. 3

Uträkningar

Faktorer Uträkning
Kostnad per liter kolsyra vatten hemma 60 kr / 55 liter = 1,09 kr/litern
Skillnad köpa vatten i butik eller kolsyra vatten hemma 7 kr - 1,09 kr = 5,91 kr
Årligt sparande 5,91 kr x 24 liter = 141,84 kronor

Slutsats

Om du kolsyrar allt ditt vatten själv istället för att köpa det i butik kan du spara 142 kronor om året.

Filip Svensson

Skribent

filip.svensson@spartips.se

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *